Nejčastější onemocnění ústní dutiny

Určité onemocnění překonává člověk během svého života několikrát. Výjimkou není ani ústní dutina. S bolestí zubů, krvácejícími dásněmi či jinými potížemi spojenými s chrupem se setkává mnoho lidí. Onemocnění ústní dutiny trápí převážnou část obyvatelstva. Prvotní problémy přicházejí již v předškolním věku, kdy nám narůstají mléčné zuby. Avšak už toto období může být předzvěstí toho, že budeme v pozdějším věku trpět některými onemocněním zubů. Zubní kazy, nadměrný počet zubů či zánět dásní představují nejčastěji onemocnění ústní dutiny.


Zánět dásní a průvodní jevy tohoto onemocnění

 

Zánět dásní a jeho léčba
Ústa bez zánětu dásní

Se slovem parodontitida se setkáváme běžně, ať už v reklamách, časopisech či při návštěvě zubařů. I když se osvěta šíří, jen málokde je zmíněné, že prvotním stadiem parodontitidy je zánět dásní. Zánět dásní je výsledkem nahromadění nadměrného množství zubního plaku, který představuje ideální místo pro množení bakterií. Indikátorem, že bohužel i vy trpíte zánětem dásní je nepříjemný dech, zarudlé, krvácející či oteklé dásně.

Zubní kaz – nejčastější onemocnění zubů


Zubní kaz je strašákem nejen malých, ale i velkých. S tímto slovem se každému z nás vybaví zvuk zubní vrtačky a nepříjemná, pulzující bolest. Jedná se o onemocnění zubní skloviny a zuboviny. Přítomnost zubního kazu v ústní dutině je doprovázen několika stádii. První fází je nadměrná citlivost zubu, ať už na teplé, studené nebo sladké jídla. V této fázi dochází k narušení zubní skloviny, avšak skutečné problémy nastávají až tehdy, když kaz pronikne do zuboviny – v okolí zubu vzniká zánět, který doprovázejí velké bolesti.


Nadpočetnost zubů – onemocnění, které ovlivňuje zdravý vývoj zubů


Nadpočetnost lze charakterizovat jako situaci, při níž dochází k problémovému vývoji či vyrůstání zubů. Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje u malých dětí nebo v období dospívání, avšak existují i ​​případy, kdy mají problem i dospělý lidé. Kromě toho existují i ​​onemocnění, která se spojují s abnormalitami v případě tvaru a velikosti zubů. Do této kategorie patří srůstání zubů, kónické zuby či zdvojení zubů. Běžným jevem je i nerozříznutí zubů z různých příčin. Nejčastěji však k tomuto stavu dochází tehdy, když je prořezání zubu ovlivněno okolními překážkami, například jiný zub, který brání jeho proříznutí.
Kromě toho pacienty trápí i různé nezánětlivé onemocnění tvrdých tkání zubů či onemocnění ostatních tkání, které mohou mít devastační účinky na vaše zuby. Pokud mate jakékoliv podezření, že se ve vaší ústní dutině něco děje, navštivte https://duvodkusmevu.cz/, kde najdete množství odborných informací o problematice ústní dutiny.