Jak přistupovat k bolesti kolene

Bolavé kolena trápí nejednoho z nás. Nezáleží přitom na tom, zda máme k sportu blízko, nebo nám je slovo sportování na míle vzdálené. Nezáleží také ani na tom, zda jsme žena nebo muž, mladší ročník či naopak, starší. Bolest kolene si jednoduše nevybírá podle věku, pohlaví či krásy. Bolest kolene vzniká z více příčin, přičemž nejčastěji se na nich podepisuje sport, životní styl a to, jak se o kolena staráme.


Prevence proti vzniku bolesti kolene


Koleno funguje na principu neustálého pohybu – natahuje se, ohýbá se a provádí různé rotační pohyby. Koleno je také obklopeno i kostmi a svaly, které mu dopomáhají k tomu, aby mohlo tyto pohyby provádět. Mezi nejdůležitější okolní součásti kolene se řadí stehenní kost, jablíčko a chrupavka. Koleno nás nebolí tehdy, pokud je vše v pořádku a koleno dokonale funguje i s jeho součástmi. Pokud nás však začnou kolena bolet, je chyba buď v samotném koleni, nebo v jeho okolí. Poškození kolena nejčastěji nastává tehdy, pokud provedeme nečekaný pohyb, jehož výsledkem je poškození chrupavky, zkřížení vazů v koleně, meniskus či jen samotný otok kolene. Jak již bylo zmíněno, bolest kolene netrápí jen ty, kteří necvičí. Trápí i ty, kteří cvičí až přehnaně mnoho. Bolest kolene se obvykle objevuje u vrcholových sportovců, kteří své kolena vytěžuje nadměrně. Není se Bolest kolene pri běhučemu divit – každodenní trénink bez dostatečně regenerace dají našim kolenům skutečně zabrat. Dostatek, ale i nedostatek pohybu skutečně škodí našim kolenům. Kolenům bychom také měli zajistit potřebný přísun látek, díky kterým budou fungovat tak, jak mají. Jedná se zejména o vitamíny a minerální látky – například Omega 3 mastné kyseliny. Správnou výživu našim kolenům zabezpečíme i kloubovou výživou, a to přísunem kolagenu, kyseliny hyjalurónové, chondroitinu a glukosaminu. Pro lepší střebatelnost těchto látek se doporučuje přijímat i vitamin C.

Kdy je třeba navštvíviť lékaře?


Bolest kolena se dělí na dvě základní skupiny – akutní a chronickou. Akutní vzniká většinou poraněním – například pádem či nárazem, avšak do několika dnů zmizí i sama. Pokud se u vás vyskytla bolest kolene dlouhodobá, jedná se o chronickou bolest, při které je návštěva lékaře skutečne potřebná. Bolest kolene určitě nepodceňujte a pokud vás začne trápit, návštěvu lékaře zbytečně neodkládejte. Pokud se chcete dozvědět více nejen o potížích s koleny, ale také jak je správně vyživovat například i pomocí kloubní výživy, navštivte stránku www.mluvmeokloubech.cz.